Taupo BMX Club Honours Board

6 Year Girls - Jamie McDonald - NZ1 - Nationals Wellington 1989

8 Year Girls - Crystal McDonald - NZ1 - Nationals Wellington 1989

6 Year Boys - Craig Holmes - NZ1 - Nationals Wellington 1989

9 Year Girls - Crystal McDonald - W1 - BMX World Championships Brisbane 1989

9 Year Girls - Crystal McDonald - NZ1 - Nationals Christchurch 1990

10 Year Girls - Crystal McDonald - NZ1 - Nationals Henderson Lincon 1991

30-34 Mixed Cruiser - Steve Amrein - NZ1 - Nationals Rangiora 2002

30+ Male - Steve Amrein - NI1 - North Island Titles Taupo 2002

35-39 Male Cruiser - Steve Amrein - SI1 - South Island Titles Christchurch 2008

35-39 Male Cruiser - Steve Amrein - NI1 - North Island Titles Gisborne 2008

Taupo Texture Coatings BMX Team - NZ Super Club Team - 2008

Taupo Texture Coatings BMX Team - Team Of The Year 2008

10 Boys - Mark Harland-Croft - North Island Titles Rotorua 2010

16 Boys - Mike Gaskin - NI1 - North Island Titles Rotorua 2010

Paul Fisher Memorial Trophy - Mike Gaskin - North Island Titles Rotorua 2010

8-10 Mixed Cruiser - Mark Harland-Croft - North Island Titles Rotorua 2010

35-39 Male Cruiser - Steve Amrein - NI1 - North Island Titles Rotorua 2010

11 Boys - Mark Harland-Croft - North Island Titles Gisborne 2011

35-39 Male Cruiser - Steve Amrein - NI1 - North Island Titles Gisborne 2011

Mighty 11's - Mark Harland-Croft #2 - Test Team Australia 2011

50+ 20" - Phil Simpson - National Series Champion 2012

12 & Under Cruiser - Mark Harland-Croft - NI1 - Nationals Rotorua 2012

11-12 Mixed Cruiser - Mark Harland Croft - North Island Titles Whangarei 2012

13 Boys - Mark Harland-Crof- NZ1 - Nationals Cambridge 2013

13-14 Cruiser - Mark Harland-Croft - National Series Champion 2013

13 Boys - Logan Hirst - W6 - BMX World Championships Auckland 2013

Mighty 11's - Charlie Lester-Rosson #4 - Test Team New Zealand 2013

13 Boys - Mark Harland-Croft - NI1 - North Island Titles Te Awamutu 2013

13-14 Cruiser - Mark Harland-Croft NI1 - North Island Titles Te Awamutu 2013

40-44 Cruiser - Steve Amrein - National Series Champion 2013

12 Girls - Charlie Lester-Rosson - NZ1 - Nationals Tauranga 2014

12 Girls - Xania Miller - National Series Champion 2014

11-12 Mixed Cruiser - Michael Ranford - National Series Champion 2014

Senior Test Team - Mark Harland-Croft - #2 Plate NZ Test Team 2014

12 Girls - Charlie Lester-Rosson - NI1 - North Island Titles Sunset Coast 2014

14 Boys - Mark Harland-Croft - NI1 - North Island Titles Sunset Coast 2014

Life Member - Steve Amrein - 2014

11-12 Cruiser - Michael Ranford - SI1 - South Island Titles Alexandra 2015

50+ Cruiser Male - Phil Simpson - SI1- South Island Titles Alexandra 2015

11-12 Mixed Cruiser - Michael Ranford - National Series Champion 2015

Life Member - Kevin Tamepo - 2015

Mighty 11's - Michael Ranford - #3 Test Team New Zealand 2015

Senior Test Team - Mark Harland-Croft - #1 Captian NZ Test Team 2015

40-44 Cruiser - Male - Kevin Tamepo - NI1 - North Island Titles Taupo 2015

16 Boys - Logan Hirst - O1 - Oceania BMX Continental Championships Puni 2016

16 Boys - NI 1 - Logan Hirst - North Island Titles Cambridge 2016

Paul Fisher Memorial Trophy - Logan Hirst - North Island Titles Cambridge 2016

40+ Cruiser Female - NZ 1 - Kylie Sargison - Nationals Te Awamutu 2017


Please note that this information is displayed as provided. If any information is incorrect or there are results that are not here, please let us know so that we can correct it.  Honours shown in italics and yellow highlight are yet to be verified. The Taupo BMX Club Honours Board is for only for Taupo BMX Club Members who attained a 1st place at any of the BMX New Zealand National Championships, North Island Titles, South Island Titles, BMXNZ National Series and the Oceania Champs.  BMX Worlds 1-8 riders are also to be recognised.